Közösség
A filoxéra, a borhamisítások kora, a trianoni diktátum, a gazdasági világválság, a második világháború vesztéségei és a nyakunkba szakadt kommunizmus gyakorlati kiteljesedése teljesen megsemmisítette az ezredvég politikai- és gazdasági rendszerváltásába megérkező, építkezni vágyó generáció kapcsolatát elődei kultúrájával.
Az elmúlt száz év szinte teljesen átalakította viszonyunkat a megelőző évszázadok üzenetéinek megértéséhez. Régi emberek régi könyvekben megfogalmazott gondolatai értelmezés nélkül maradnak. Régi emberek körülöttünk üzenő épített öröksége nem élvez megbecsülést. Régi emberek régen elvégzett munkája veszendőség.
Az elmúlt több mint két évtizedben elvégzett emberfeletti munka megmutatta sok szakmán belüli és azon kívüli ember számára, hogy a Tokaji bort okkal ünnepelte Európa és a világ az elmúlt félezerévben. Ez a rövidke idő elég volt ahhoz, hogy a Tokaji termőhely, a létrejött borminőségeken keresztül megmutassa azon lehetőségeket számunkra, amelyekben az önmegismerésünk finomításán túl, a világba visszavezető utat is meg tudjuk találni.
A borvidéken szakmai forradalom zajlik. A termőhelyek és a borok értelmezésének idejét éljük. Mozdulataink, lehetőségeink erejét mérjük. Mindeközben változunk, mely változással észrevétlenül a régmúltban elejtett „fonal” végéhez kapcsolódunk. Ez a kapcsolódás teremti meg annak alapját, hogy az alkotáshoz nélkülözhetetlen folytonosság újra megteremtődjön a most építő és majdan az építést folytatni akaró generációk között.
A Demeter Zoltán Alapítványt azzal a céllal hoztam létre, hogy segítse annak megteremtődését, hogy az itt élő, alkotni vágyó emberek felismerjék és megértsék környezetük múltból küldött üzenetét illetve támogassa álmaik megszületését és beteljesülését.
A Demeter Zoltán Alapítvány működtetői hiszik, hogy a Tokaji borvidék a világ borkultúrájának egyik alappillére, ahol a borok az egész emberiség örömére születnek.
Demeter Zoltán
alapító
KÉPESLAP
A borvidéken jelenleg elérhető képeslapok téma és minőség tekintetében nem naprakészek. Létezik az a néma közösségi igény, mely ezen a területen is változást szeretne. A turizmust működésében fontosnak érző régió nem engedheti meg magának, hogy a világból idelátogató vendégek olyan üdvözlőlapokkal szembesüljenek, melyek stílusában olyannak mutatják a vidéket vagy települést, amivel az itt élők nem szívesen azonosulnak.
Fotópályázat keretében bevonjuk a borvidék iránt érdeklődő vagy elkötelezett amatőr illetve profi fotósokat, ezáltal egy érzelmi kötődést alakítunk ki, melynek befolyását a képek témájában és hangulatában visszavárunk. A legjobbnak ítélt művekből készülnek el a képeslapok.
PLAKÁT
A fotópályázat során legjobbnak ítélt, az adott települést leginkább szimbolizáló, megfogalmazó fotót kiemeljük és külön díjazzuk. Ebből a képből plakátot készítünk, mely a település emblematikus képi megjelenésének, egyfajta címerének ajánljuk. Az így elkészülő sorozat segíti a borvidékről történő egységes képalkotást, illetve egy stílusos kommunikációt alakít ki belföldön és külföldön egyaránt.
DŰLŐKAPU
Ha dűlőtérképről beszélünk, akkor a dűlők valóságban történő megjelölését is fontosnak érezzük. A Demeter Zoltán Alapítvány megbíz egy a borvidéken építészeti tervezésben már bizonyított építészirodát, hogy a hagyományok feltérképezése után és az európai irányokat megvizsgálva dolgozzon ki egy, a helyszíni dűlőjelölésre alkalmas műtárgy tervet, melyet a borvidéki elterjedés szándékával a szőlőtermelőket képviselő hegyközségek részére megvalósításra felajánlunk.
GEOLÓGIAI TÉRKÉP
Szabó József a magyar geológia, azon belül is az ásvány- és kőzettan világhírű professzora volt. Egyik fő kutatási területét jelentette a vulkáni tevékenység tanulmányozása a Kárpát-medencében. Szabó József ennek a tudományos érdeklődésnek köszönhetően került közelebbi kapcsolatba a tokaji borvidékkel és a tokaji borokkal. Az általa készített térkép az első nagy alaposságú geológiai térkép Tokaj-Hegyaljáról, mely 2015-ben volt 150 éves. Ennek a megünneplése alkalmából a Demeter Zoltán Alapítvány újra kiadta a térképet a legnagyobb pontosságú másolat elkészítésének igényével.
TOKAJ-HEGYALJAI ALBUM
Az album korának legnagyobb formájú tájleíró alkotása volt: klasszifikációs besorolásokkal, a geológiai különbözőségek bemutatásával, kivételes szépségű Keleti Gusztáv kőnyomatokkal. Fontos megemlíteni, hogy megjelenése óta nem készült másik, négynyelvű, leíró-bemutató könyv a borvidékről. A gyűjtők igazi ritkaságként tartják számon eredeti példányait. A Demeter Zoltán Alapítvány 2017-ben kiadta a 150 éves jubileumát ünneplő album fakszimile másolatát.
magánBESZÉLGETÉS TOKAJÉRT
Alkalmanként megvalósuló beszélgetés-sorozat, mely Tokaj-Hegyalja aktuális kérdéseit igyekszik körüljárni egy adott témában az érintett szereplővel illetve szereplőkkel, életszerű megközelítésben. A magánBESZÉLGETÉS-t minden esetben követi egy a borvidék vezető borászatainak borait bemutatni szándékozó borkóstoló, ahol lehetőséget adunk a résztvevőknek a kötetlen beszélgetésre, eszmecserére és az adott borászatok borainak megismerésére.
EMLÉKPARK
Borvidékünk több mint 500 éves. Történelmébe számos iránymutató, értékformáló személyiség fonódott. Tokaj-Hegyalján a mai napig nincs egy hely és nincs egy szobor-együttes, ahol a borvidék egykori szakmai nagyságai előtt a kortársi környezet megemlékezhetne. Egy emlékpark kijelölése, építésének elkezdése, a szobrok-domborművek időről-időre történő felállítása mindenképp közösség építő és formáló erővel bír. Ezért a Demeter Zoltán Alapítvány vállalja a személyek megjelölését és az alkotások létrejöttének támogatását.
PRO DISTRICTU TOKAIENSIS - TOKAJI BORVIDÉKÉRT DÍJ
Az alapítvány által alapított és adományozott díj, azoknak a napjainkban, a bor-szakmán kívüli, Tokajért tevékenykedő kortársainknak, akik önzetlen munkával támogatják a borvidéket felemelkedésében, a világ bortérképére való visszakerülésében.